Czystek

Czystek ( Cistus Incanus L.) – czystek 1na czym polega fenomen tego niepozornego zioła? Dlaczego coraz więcej osób sięga po ta roślinę?

Znajomości leczniczych właściwości Czystka sięgają IV w p.n.e., kiedy na Bliskim Wschodzie stosowany był w postaci naparu, który miał poprawiać nastrój i dodawać odwagi. Zarezerwowany był tylko dla uprzywilejowanych, teraz dostępny dla wszystkich. Dziś Czystek pomaga przede wszystkim we wzmacnianiu odporności i zwalczaniu wszelkich infekcji.
Czystek zwany też różą skalną (w Andaluzji Czystek zwykło się nazywać łzami Chrystusa, z powodu wyglądu jego kwiatów ) rośnie na bogatych w magnez glebach krajów z południowej Europy. Jego zawsze zielone krzewy dorastają do wysokości jednego metra. Ma bardzo delikatne kwiaty o pogniecionych płatkach. Roślina ma przyjemny żywiczny zapach.
Jest jednym z tych darów natury, które zawierają niesamowitą ilość polifenoli ( Elagotaniny, Proantocyjany i Flawonoidy) - czterokrotnie więcej, niż w czerwonym winie - związki, szczególnie silnie oddziałujące przeciwko wirusom i bakteriom. Co sprawia, że czystek jest tak skuteczny? Otóż, zawarte w nim związki sklejają wirusy i bakterie – dzięki czemu nie dopuszczają do ich połączenia z błoną komórkową. Dlatego czystek został okrzyknięty wspaniałym środkiem przeciw grypie, przeziębieniom, anginie oraz stanom zapalnym.
Polifenole mają działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, antygrzybicze, antywirusowe.
Herbata z czystka działa także antyhistaminowo, sprawdza się więc doskonale w walce z alergiami. Najnowsze badania potwierdzają, że dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym, stanowi nadzieję także dla leczonych na boreliozę.
Czystek jest 100 razy silniejszy od reklamowanych środków na przeziębienie.
Może być środkiem konkurencyjnym dla powszechnie znanych Tamiflu i Relenza.
Jest niezwykle skutecznym produktem w przypadku infekcji żołądkowo-jelitowych.
Potencjalnie działa przeciw ptasiej i świńskiej grypie. Dr. Pandalis twierdzi, że czystek może działać również jako środek zapobiegający epidemii grypy, m.in. H5N1.
Czystek został okrzyknięty rośliną roku w 1999r.
Jako ciekawostkę dodam, że czystek ma działanie antyoksydacyjne trzykrotnie większe od zielonej herbaty i aż ośmiokrotnie większe niż witamina C.

Działanie czystka jest poparte wieloma badaniami. Niemcy przebadali tę roślinkę z każdej strony na tysiąc sposobów opisując każdy z efektów.
Działanie:

 • dodaje energii,
 • przeciwalergicznie,
 • działa przeciwko chorobom zatok,
 • przeciwzatorowe, przeciwzakrzepowe,
 • przeciwzapalnie,
 • przeciwwirusowo,
 • przeciwbakteryjnie,
 • przeciwhistaminowo,
 • przeciwgrzybiczo,
 • zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca,
 • opóźniają procesy starzenia,
 • wpływają pozytywnie na jakość życia,
 • jest niezwykle skutecznym lekiem w przypadku infekcji żołądkowo-jelitowych,
 • mają ogromną zdolność wychwytywania i usuwania wolnych rodników,
 • hamują rozwój wirusów opryszczki, półpaśca,
 • ma działanie odstraszające owady.

Czystek świetnie sprawdza się w profilaktyce chorób układu krążenia,neutralizując wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia, wpływa pozytywnie na jakość życia.
Nie daje żadnych działań niepożądanych (środek naturalny), nie można go przedawkować.
Czystek jest stosowany przez niemieckich leśników w profilaktyce przeciw kleszczowej. Podawany jest także zwierzętom domowym.

Specjaliści od profilaktyki nowotworowej dowodzą, że systematyczny wysoki udział polifenoli w diecie może ustrzec człowieka przed najgroźniejszymi postaciami raka: płuc, żołądka, jelit, przełyku, trzustki, wątroby, gruczołu sutkowego, prostaty, skóry. Polifenole hamują związki odpowiedzialne za powstawanie zmian nowotworowych.

Nie tylko chroni przed wirusami, lecz działa także przeciwstarzeniowo, ma pozytywne działanie na florę bakteryjną, wypłukuje toksyny i metale ciężkie, zwiększa gęstość kości, powoduje redukcje kadmu u palaczy poprzez łączenie sie metali z CI. Ma zbawienny wpływ na skórę - działa na łupież, zapalenia skórne, wypryski, trądzik, łuszczyca itp.
Działa również przeciw grzybom candida, escherichia coli, bakterie gran dodatnie i gram ujemne, gronkowiec złocisty oraz helicobacter.

Sporadyczne stosowanie nie przynosi wymiernych korzyści. Należy stosować przez minimum 4 tygodnie, wtedy możemy zaobserwować efekty.

Sposób przygotowywania: liście zalać wrzącą wodą (95° C), parzyć około 10 minut.

Dodatkowo przyrządzony napar możemy używać do przemywania skóry lub płukania gardła. Zapraszamy do naszego sklepu zielarsko-medycznego w Warszawie, przy al. Solidarności 60 ( ok. 250 m od pl. Bankowego w stronę Starego Miasta) gdzie oprócz Czystka posiadamy w sprzedaży ponad 2 tys. różnych artykułów związanych z naturalną medycyną, zdrową żywnością, naturalnymi kosmetykami, leki i suplementy pomocne w leczeniu i profilaktyce.

Tel. 22 291 41 01