Czepota puszysta

uncariaSzlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

Jan Kochanowski 1584

 

 

Czepota puszysta (Uncaria tomentosa), zwana też zwyczajowo vilcacora i kocim pazurem (z hiszp. Uña de Gato)

VILCACORA. Nie istnieje panaceum na wszystkie schorzenia. Jednak zioła andyjskie są doskonałym środkiem wspomagającym wszelkie kuracje począwszy od wzmocnienia i oczyszczenia organizmu, przez leczenie lekkich, aż do najcięższych schorzeń tzw. "cywilizacyjnych". Nie chodzi tu tylko o samą vilcacorę, lecz również o inne zioła występujące w kuracjach razem z nią. Mimo, że są rośliny lecznicze trzeba pamiętać, że i tak najważniejsza jest wizyta u lekarza i dostosowanie się do określonej kuracji farmakologicznej. Vilcacora i inne zioła wspomagają skutecznie leczenie tradycyjne.
Roślina lecznicza: Stosowana od wieków przez plemiona indiańskie ze względu na swoje właściwości lecznicze. Zwiększa odporność organizmu dzięki obecności alkaloidów oksoindolowych pobudzających zwiększanie ilości fagocytów i wykazującą zdolność hamowania agregacji płytek krwi
Surowiec zielarski: Liście, kora i korzeń z których produkuje się preparaty.
Leki: W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie szerzej przebadano substancje aktywne czepoty, niektóre preparaty otrzymywane z tej rośliny dopuszczono do handlu jako tzw. suplementy żywieniowe. Podobnie w Polsce, choć preparaty z tej rośliny nie są uznane za leki, występują na rynku jako suplementy diety, na przykład w herbatach ziołowych, w paście do zębów lub kapsułkach dostępnych nie tylko w sklepach zielarskich, ale także w aptekach.
Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia:
• obecnie 80% światowej populacji stosuje fitoterapię jako element opieki zdrowotnej,
• wśród 120 aktywnych związków chemicznych szeroko stosowanych w nowoczesnej medycynie 80% wskazuje pozytywny związek między ich nowoczesnym zastosowaniem terapeutycznym i tradycyjnym zastosowaniem roślin, od których one pochodzą,
• przynajmniej 7.000 związków chemicznych współczesnej farmakopei pochodzi z roślin,
• ok. 24% nowoczesnych leków stosowanych w Stanach Zjednoczonych jest pozyskiwanych z roślin
Zwolennicy ziołolecznictwa związanego z medycyną alternatywną twierdzą, że medycyna konwencjonalna jest bardziej efektywna w sytuacjach zagrożenia, gdy czas odgrywa bardzo ważną rolę i nigdy nie należy przerywać kuracji farmakologicznej, zaś ziołolecznictwem można wspomagać rozpoczęte leczenie. Odpowiednie i konsekwentne leczenie ziołami może pomóc pacjentowi zatrzymać rozwój przewlekłej choroby, wesprzeć system immunologiczny i wzmocnić naturalne siły obronne organizmu. Ich zdaniem, celem terapii ziołami jest przede wszystkim profilaktyka, a w przypadku wystąpienia choroby wspomaganie medycyny konwencjonalnej (akademickiej).
Bezkresne i jeszcze dziewicze obszary Amazonii i Andów peruwiańskich to nie tylko "zielone płuca świata", ale także jego medyczne zaplecze. Szacuje się, iż występuje tam prawie czterysta tysięcy gatunków roślin mogących mieć zastosowanie w dziale fitoterapia. Do tej pory współczesnej nauce udało się przebadać jedynie kilkaset z tych ziół i bardzo wiele z nich stało się źródłem do pozyskiwania bardzo cennych alkaloidów i substancji stosowanych przez przemysł farmaceutyczny.

Właściwości vilcacory w świetle badań naukowych.
W maju 1994 w Genewie pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odbyła się Pierwsza Międzynarodowa Konferencja na temat vilcacory, na której oficjalnie uznano pnącze za roślinę leczniczą. Uczestnicy konferencji zaakcentowali fakt, że od czasu, gdy - w XVII wieku -odkryto chininę w korze jednego z peruwiańskich drzew, żadna inna roślina wywodząca się z Ameryki Południowej nie przykuwała w takim stopniu uwagi świata naukowego.

Wyniki badań sugerują, że vilcacora może być pomocna w leczeniu wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym: raka, artretyzmu, zapalenia kaletek maziowych, reumatyzmu, wszystkich rodzajów opryszczki, także wirusa Epsteina-Barr, wszelkich uczuleń i nadwrażliwości (także na środki chemiczne), astmy, depresji, zakażeń drożdżakowych, tocznia, cukrzycy, hipoglikemii, zespołu chronicznego zmęczenia, zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zaburzeń miesiączkowania, zatruć, problemów z krążeniem - nadciśnienia, żylaków, zakrzepicy oraz problemów związanych z wirusem HIV. Są także dowody na to, że vilcacora pomaga w licznych zaburzeniach żołądkowych i jelitowych: nieżytach żołądka, wrzodach, hemoroidach i zapaleniach jelit.

W tak krótkim opisie nie da się przedstawić wszystkich właściwości ziół andyjskich. Więcej wiadomości znajdziecie Państwo w książkach: "VILCACORA leczy raka", "Bóg nam zesłał VILCACORĘ"

Vilcacorę można kupić w dobrych sklepach zielarskich, w postaci skrawków kory lub tabletek jako suplement diety.


zapraszamy do naszego sklepu
al. Solidarności 60, Warszawa

uncaria 0 0